Kripto [1] – Kriptoloji’ye Giriş

Bilgiyi paylaşarak çoğalt!!

Herkese merhabalar,
Uzun bir aradan sonra tekrardan blog yazmaya başladım. Artık yazacağım yazılar genelde siber güvenlik üzerine yapacağım araştırmalar üzerine olacak. Bir önceki blogumda her çeşit ve her konudan yazılar vardı. Kriptoloji serisi yazısı ile giriş yapıyorum 🙂 devamı gelir inşallah.

İnsanoğlu yüzyıllar boyunca haberleşmeye önem vermiş ve mesajların sadece alıcı tarafından anlaşılmasını istemiştir. Bu haberleşme mesajlarını saklamak için bir çok yol ve yöntem geliştirmişlerdir. Günümüzde teknoloji çok gelişmekle beraber yanında da bir sürü riski beraberinde getiriyor. Bilgilerimizin güvenliği önemli olduğu için bu bilgilerin güvenli saklanması, alıcı tarafa güvenli bir şekilde aktarılması ve üçüncü kişiler tarafından elde edilememesi (şöyle de diyebiliriz üçüncü kişiler tarafından ele geçirildiğinde onlar için herhangi bir anlam ifade etmeyen) lazım. İşte kriptoloji burada devreye giriyor.

Kriptoloji nedir diyecek olursak;

Kriptoloji, şifre – matematik bilimidir. Köken olarak yunanca bir kelimedir. Şöyle de diyecek olursak veri gizliliğini ve güvenliğini sağlamak için temeli matematiğe dayanan uygulamalardır. Kriptoloji iki ana alt bilim dalını içerisinde barındırır:

  • Kriptografi: Bilginin şifrelenmesi (encryption) ve şifrenin çözülmesi (decryption) için kullanılan tekniklerdir.
  • Kriptanaliz: Kriptografın kurduğu teknikleri inceler. Kriptoanaliz, şifreleme tekniklerini zayıf ve kuvvetli yönlerini incelerler.

Kriptografi kullanmanın – yani şifreleme yöntemlerinin kullanılması – ilk amacı dört temel bilgi güvenliği hizmeti sağlamaktır.

  • Confidentiality (Gizlilik) Bilginin sadece yetkili kişiler tarafından görülmesi ve anlaşılmasıdır.
  • Data Integrity (Bütünlük) : Bilginin gönderici tarafından çıktıktan sonra gönderim sırasından herhangi bir değişikliğe, bozulmaya uğramadan alıcıya ulaşmasıdır.
  • Authentication (Kimlik doğrulama) : Göndericinin kimliğinin doğrulanmasıdır. Bilgi gönderimi sırasında gönderici ve alıcının birbirinin kimliklerini tespit edebilmesidir. Gönderim tarihi, saatine, içeriğe vb. doğrulama yapılabilir.
  • Non-Repudation ( Reddedilmezlik ) : Gönderici ve alıcı arasında daha önce gönderdikleri bilgileri inkar edememelerini sağlar.

Bir sonraki yazıda (Tarihteki bazı şifreleme yöntemleri) ile devam edeceğim. Görüşmek üzere 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir